Zinc Ion Battery

بر خلاف باتری های لیتیومی ، باتری های زینک – یون ( زینک – گرافن ) ساخت شرکت آذرکلید دارای مواد کاتدی و آندی تمام کربنی هستند، به این معنی که در ساخت آنها از هیچ یک از عناصر لیتیوم، نیکل و یا کبالت استفاده نشده است. با این حال دارای ظرفیت خوبی نسبت به باتری های هم نوع خود می باشد.

الکترولیت استفاده شده در این باتری ها بر پایه آب بوده و بحالت ژل می باشد. در نتیجه خطرات باتری های لیتیومی از جمله اشتعال را نداشته و حاوی مواد سمی نیز نمی باشد. این نوع باتری دوستدار محیط زیست بوده و کاملا قابل بازیافت است.

یک سل از باتری زینک – یون در صورت استفاده از الکترولیت ژل از 2 ولت تا 0.5 ولت قابلیت دشارژ را دارد و در این حالت با توجه به ماده کاتدی استفاده شده دارای میانگین ظرفیت 120 میلی آمپر ساعت بر گرم پس از 400 سیکل شارژ و دشارژ می باشد.

به دلیل استفاده از مواد گرافنی در هر دو قطب باتری ، ظرفیت این باتری بسیار پایدار بوده و طبق تست های انجام شده ، افت ظرفیت یک سل پس از طی 400 سیکل فقط 2 درصد می باشد.

نمونه باتری های کیسه ای

کاربردهای باتری زینک یون:

به دلیل اینکه ولتاژ دشارژ این نوع باتری متغیر است و همچنین می توان آن را تا نزدیک به صفر ولت دشارژ کرد، بهترین انتخاب برای ذخیره انرژی الکتریکی در شبکه برق می باشد. از آنجایی که در این نوع باتری از الکترولیت آبی از نوع ژل استفاده شده، در نتیجه نیاز به سیستم های خنک کننده باتری و همچنین کنترل جریان و ولتاژ نمی باشد. باتری ساخته شده بسیار امن بوده و قابل استفاده در شرایط محیطی سخت می باشد.

ماده کاتدی

با توجه به اینکه مواد کاتدی و آندی بر پایه گرافن هستند، باتری های ساخته شده خیلی سبک تر از باتری های موجود در بازار می باشند. در ضمن بدلیل عدم استفاده از مواد گران قیمت و کمیاب در ساخت باتری، هزینه تمام شده آن، بسیار کمتر از دیگر باتری های تجاری است.

از دیگر کاربردهای محصول به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • منبع ذخیره انرژی پنل های خورشیدی ، توربین های باد
  • اتاق های باتری جهت تامین برق منازل
  • منبع ذخیره انرژی برای روشنایی خیابان ها
  • جایگزین باتری های اسیدی

ویژگی های محصول:

بیشترین سهم فروش باتری در دنیا مربوط به باتری های اسیدی و سپس باتری های لیتیومی است. علی رغم محبوبیت بالا ، این دو مدل باتری دارای مشکلات و معایب زیادی می باشند. سمی بودن، استفاده از عناصر کمیاب، طول عمر کم، خطر اشتعال، هزینه ساخت و تولید زیاد بعضی از این معایب می باشند.

باتری های گرافنی دارای مواد اکتیو تمام کربنی بوده و بدون استفاده از فلزات کمیاب و گران قیمت می تواند جایگزین خوبی برای باتری های فوق باشد. باتری گرافنی ساخت شرکت آذرکلید با هزینه خیلی کم و تکنولوژی بسیار ساده ساخته می شود. این باتری دارای الکترولیت آبی ژل بوده، که نه تنها سلامت باتری را در جریان و ولتاژهای شارژ بالا تامین می کند، خطر اشتعال را نیز از بین می برد.

با توجه به ویژگی های خاص گرافن، این باتری دارای چرخه عمر بسیار زیادتر از باتری های لیتیومی بوده ( حداقل سه برابر ) و ساختار مواد کاتدی و آندی در تعداد دفعات سیکل های شارژ و دشارژ تغییری نمی کند. در نتیجه باعث می شود تا افت ظرفیت باتری به حداقلِ مقدار خود برسد. در ضمن با توجه به انعطاف پذیری گرافن، با کاتدها و آندهای سنتز شده می توان باتری های انعطاف پذیر نیز ساخت. ( Flexible )

از دیگر ویژگی های این محصول، می توان به تکنولوژی ساخت منحصر بفرد آن اشاره کرد. شرکت صنایع برق آذرکلید توانایی ساخت باتری های گرافنی در چند حالت زیر را دارد:

  • باتری های کیسه ای در سایزهای مختلف (Pouch Cell)
  • باتری کاغذی ( Paper Battery ) (شامل الکترودهای مثبت و منفی کاغذی)
  • باتری بدون Current Collector (منظور بدون ورق مس و آلومینیوم به عنوان الکترود)